JUŻ CZAS – WCZESNA DIAGNOZA I TERAPIA W ŻŁOBKU „JARZĘBINKA”
W KRAKOWIE, UL. STAROWIEJSKA 30
JUŻ CZAS - WCZESNA DIAGNOZA I TERAPIA W ŻŁOBKU "JARZĘBINKA"
Apteka Galen Jolanta Talik, Niepubliczne Przedszkole „Jarzębinka” realizuje projekt: „Już czas – wczesna diagnoza i terapia w żłobku „Jarzębinka” w Krakowie, ul. Starowiejska 30
Okres realizacji: 01.10.2024 r. do 31.03.2026 r.
Projekt jest finansowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytetu 6. Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działania 6.5 Wsparcie na rzecz równouprawnienia oraz godzenia życia zawodowego z prywatnym z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Celem projektu jest powrót/utrzymanie zatrudnienia/wejście na rynek pracy 5 kobiet lub mężczyzn po okresie opieki nad dzieckiem do lat 3 zamieszkałych/pracujących/uczących się z Krakowa lub z gmin Świątniki Górne, Mogilany, Wieliczka, Skawina poprzez dostosowanie miejsc opieki do potrzeb dzieci do lat 3 z niepełnosprawnościami oraz dzieci zagrożonych niepełnosprawnością w Żłobku „Jarzębinka” w okresie od X 2024 r. do III 2026 r.
W/W dostosowanie to zapewnienie każdemu dziecku z niepełnosprawnością zapisanemu do żłobka „Jarzębinka” odpowiednich do jego potrzeb warunków rozwoju i rehabilitacji, zapewnienie wykwalifikowanej kadry i wsparcia dla rodziców w okresie trwania projektu poprzez objęcie wsparciem w ramach programu poprzez specjalistyczne kursy i inne działania edukacyjne z zakresu opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnościami lub nad dzieckiem zagrożonym niepełnosprawnością, a dokładniej przeszkolenie 12 osób w zakresie pedagogiki
specjalnej, konsultacji dla rodziców w zakresie pracy terapeutyczno-edukacyjnej z ich dzieckiem, zakup sprzętu i wyposażenia sali integracji sensorycznej oraz, co najważniejsze, wielospecjalistycznej pomocy dzieciom. Efektem projektu ma być dostosowanie 5 miejsc dla dzieci z niepełnosprawnością/ zagrożonych niepełnosprawnością.
Grupa docelowa projektu (uczestnicy)
- A) kadra zatrudniona w żłobku „Jarzębinka” na umowę o pracę,
- B) osoby bezrobotne, w tym długotrwale bezrobotne,
- C) Osoby bierne zawodowo,
- D) osoby pracujące, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek
- E) instytucja – żłobek.
Grupa docelowa określona w punktach B-D to rodzice, opiekunowie prawni dzieci – osoby mieszkające/pracujące/uczące się z Krakowa lub z gmin: Wieliczka, Świątniki Górne, Mogilany, Skawina, które posiadają dziecko z niepełnosprawnością lub zagrożone niepełnosprawnością do lat 3, które w momencie przystąpienia do projektu posiadają status osoby bezrobotnej, biernej zawodowo lub osoby pracującej.
Kryteria rekrutacji:
Warunkiem wstępnym przyjęcia uczestnika do projektu jest okazanie 1 z 3 z trzech wskazanych poniżej dokumentów:
– opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o wczesnym wspomaganiu jego dziecka,
– orzeczenia o niepełnosprawności jego dziecka,
– zaświadczenia lekarskiego o zagrożeniu niepełnosprawnością.
Dodatkowo Uczestnik musi złożyć oświadczenie o pełnieniu opieki nad dzieckiem do lat 3 oraz potwierdzić chęć powrotu/wejścia na runek pracy lub utrzymania zatrudnienia.
Obligatoryjnie każdy uczestnik musi złożyć oświadczenie, że nie otrzymuje jednocześnie wsparcia o analogicznym celu/charakterze w projekcie dofinansowanym ze środków EFS+. Projektodawca na etapie rekrutacji poinformuje potencjalnych uczestników projektu o ww. ograniczeniach, a w umowie z uczestnikiem zawrzeć stosowne postanowienia w tym zakresie.
O przyjęciu uczestnika projektu będzie decydowała liczba uzyskanych punktów wg następujących kryteriów:
– 6 pkt. dziecko niepełnosprawne na podstawie opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju lub orzeczenia o niepełnosprawności
– 3 pkt. rodzic niepełnosprawny -na podstawie zaświadczenia;
– 2 pkt. rodzic samotnie wychowujący lub rodzic zastępczy na podstawie oświadczenia
– 1 pkt. dziecko zagrożone niepełnosprawnością.
Powyższe punkty będą sumowane.
Pierwsza rekrutacja trwać będzie od 1 do 14 października 2024 r.
Z rekrutacji zostanie sporządzony protokół. O kolejności przyjęcia będzie decydować liczba uzyskanych punktów.
Przy równej liczbie punktów decyduje wiek dziecka, im dziecko starsze tym pozycja na liście rankingowej wyższa.
Osoby nie przyjęte z braku miejsc będą wpisywane na listę rezerwową. Kolejność na liście będzie odzwierciedlała przyjęte kryteria rekrutacji.
Osoby składające formularz zgłoszeniowy po terminie rekrutacji będą dopisywane do listy rezerwowej według przyjętych kryteriów.
Projekt zakłada wsparcie dla 5 uczestników, w okresie od X 2024 do III 2026. Wsparcie będzie trwało do 18-tu miesięcy, czyli dla przyjętych później niż w październiku 2024 okres wsparcia będzie odpowiednio krótszy.
Zakłada się, że rekrutacja trwać będzie w trybie ciągłym, tzn. że istnieje możliwość rekrutacji dla rodziców, których dzieci zostaną w przyszłości zapisane do żłobka.
W przypadku zwolnienia miejsca osoby będące na liście rezerwowej będą mogli na tym skorzystać, tzn. staną się uczestnikami projektu, a ich dzieci otrzymają wsparcie przewidziane w projekcie.
BIURO PROJEKTU JEST DOSTĘPNE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Wartość projektu: 495 710,00 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 421 353,50 zł
Kontakt:
Telefon: 663 444 526
E-mail: [email protected]
Biuro projektu: ul. Starowiejska 30, 30-698 Kraków